Podrobné hledání na HTTP://SMIRCI-KRIZE.CZ

Kamenné kříže a křížové kameny (smírčí)


Zmierovacie kríže, Krzyże pokutne, Sühnekreuze, Békéltető keresztek

>>> Alternativní přístupy k řešení některých trestních věcí ve středověku - Petr Zahnaš
>>> Pomník na hrobě Antonína Kouby, Jeníkov, okres Chrudim
>>> Smírčí kříže, smírčí kameny, křížové kameny, kamenné kříže - troška teorie

Smírčí kříže podle zemí, Krzyże pokutne dla krajów, Sühnekreuze an Landes

Slezsko, Morava, Čechy, Slovensko
Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Bruntál, Břeclav, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jeseník, Jihlava, Karlovy Vary, Kladno, Kolín, Košice I, Kroměříž, Kutná Hora, Louny, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Praha-město, Prostějov, Přerov, Sokolov, Svitavy, Šumperk, Uherské Hradiště, Vyškov, Zlín

Polsko
Cieszyn, Głubczyce, Kędzierzyn-Kożle, Nysa, Prudnik, Pszczyna, Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski, Ząbkowice Śląskie, Żory, Żywiec

Německo
Darmstadt-Dieburg, Groß Gerau, Odenwaldkreis, Offenbach, Tirschenreuth, Wunsiedel

Rakousko, Maďarsko
Mistelbach, Makó

Smírčí kříže podle okresů, Krzyże pokutne dla powiatów, Sühnekreuze an Bezirkes (Landkreises)

Blansko
Malá Lhota, Újezd u Černé Hory, Žernovník

Brno-město
Bohunice, Dolní Heršpice, Kníničky, Královo Pole, Líšeň, Žabovřesky

Brno-venkov
Alexovice, Biskoupky, Bratčice, Deblín, Drásov, Hrušovany u Brna, Kuřim, Lelekovice, Měnín, Moravany, Opatovice, Podolí, Popůvky, Přísnotice, Sivice (Tvarožná), Sokolnice, Šlapanice, Štěpánovice, Těšany, Tišnov, Veverská Bitýška, Zakřany

Bruntál
Bartultovice, Horní Benešov, Nová Véska

Břeclav
Bořetice, Nikolčice

Cieszyn - Slezsko
Brenna Spalona, Cieszyn, Pruchna

Darmstadt-Dieburg - Hesensko
Brandau, Darmstadt, Dieburg, Eppertshausen, Roßdorf

Frýdek Místek
Brušperk

Głubczyce - Opolsko
Baborów, Dzielów, Nasiedle

Groß Gerau - Hesensko
Erfelden, Königstadten

Havlíčkův Brod
Věžnice

Cheb
, Bříza, Dolní Hraničná, Dolní Paseky, Dolní Žandov, Dřenice, Dvorek, Hazlov, Horní Hraničná, Klest - Komorní Hůrka, Kopanina, Lipná, Lomnička, Mariánské Lázně, Maškov, Milhostov, Mnichov, Plesná, Podhrad, Podhradí, Polná, Povodí, Sítiny, Skalka, Stebnice, Trojmezí, Závišín, Ždírnice

Zajímavost: Historicky nejstarší křížový kámen byl nalezen na území Dolních Chabrů dnešní Prahy při budování domovních základů v devadesátých letech. Dle uhlíkové analýzy jej vědci odhadují na stáří dvou a půl tisíce let. Historikové se domnívají, že jde o jeden z raných symbolů pradávné keltské kultury. Důležitost místa nalezení však obyvatelům Prahy neimponuje. Na onom místě dnes paradoxně nalezneme obchod s pánskými džíny.



Chomutov
Kadaň, Všehrdy

Chrudim
Chacholice, Ostrov, Topol, Jeníkov

Jeseník
Bílý Potok, Horní Údolí, Jeseník, Tomíkovice

Jihlava
Arnolec, Dlouhá Brtnice, Dolní Vilímeč, Polná, Stonařov

Karlovy Vary
Drahovice, Hotel Bellevue, Jakubov, Jeřeň, Protivec, Údrč, Žlutice,

Kędzierzyn-Kożle - Opolsko
Dobrosławice, Przedborowice

Kladno
Skůry

Kolín
Hluboký Důl, Kouřim

Košice I
Ťahanovce

Kroměříž
Bystřice pod Hostýnem, Hulín, Kroměříž, Martinice, Němčice, Rusava

Kutná Hora
Kutná Hora - Kaňk, Mrchojedy, Sedlec

Louny
Obora

Makó - Maďarsko
Magyarcsanád

Mistelbach - Dolní Rakousy
Herrnleis, Loosdorf, Patzmannsdorf

Nový Jičín
Spálov - Spálovský Mlýn, Stará Ves u Bílovce, Šenov, Trnávka

Nysa - Opolsko
Korfantów, Rynarcice, Kamienica, Unikowice

Odenwaldkreis - Hesensko
Annelsbach, Mümling-Grumbach

Offenbach - Hesensko
Dietzenbach, Dudenhofen, Götzenhain, Langen, Offenthal, Urberach

Olomouc
Benátky, Bílsko, Cholina, Krčmaň, Křelov, Lužice, Medlov, Nedvězí, Neředín, Nové Mlýny, Papůvka, Pňovice, Příkazy, Rybníček, Senice na Hané, Senička, Slatinice, Slavonín, Strukov, Střelice, Svésedlice, Štarnov, Šternberk, Štěpánov, Topolany, Tři Dvory, Litovel, Vilémov, Vojnice

Opava
Budišov nad Budišovkou, Budišovice, Dobroslavice, Dolní Životice, Píšť, Podlesí u Budišova

Ostrava
Polanka nad Odrou

Praha-město
Vyšehrad

Prostějov
Krakovec, Mořice, Olšany u Prostějova, Prostějov, Vřesovice

Prudnik - Opolsko
Biała, Brzeżnica, Głogówek, Dytmarów, Jasiona, Mieszkowice

Přerov
Špičky

Pszczyna - Slezsko
Krzyżowice, Studzionka

Racibórz - Slezsko
Rudyszwald, Lekartów, Grzegorzowice

Rybnik - Slezsko
Lyski

Sokolov
Královské Poříčí, Loket

Svitavy
Bohuňov, Březina, Horní Hynčina, Jedlová, Jaroměřice, Modřec, Moravský Lačnov, Moravská Třebová, Radiměř, Svojanov, Višňáry, Vranová Lhota

Šumperk
Doubravice, Dubicko, Lukavice, Mohelnice, Moravičany, Police, Rájec, Úsov, Velké Losiny, Zvole

Tirschenreuth - Bavorsko
Bärnau, Griesbach, Hardeck, Kondrau, Mähring, Neualbenreuth - Buchgut

Uherské Hradiště
Buchlovice, Polešovice

Vyškov
Černčín, Hoštice-Heroltice, Křenovice (Prace), Manerov, Pustiměř

Wodzisław Śląski - Slezsko
Łaziska, Olza, Rogów, Syrynia, Radoszowy, Rydułtowy, Jedłownik, Wodzisław Śląski

Wunsiedel - Bavorsko
Vielitz

Ząbkowice Śląskie - Dolní Slezsko
Doboszowice, Mrokocin

Zlín
Horní Lhota, Hvozdná, Podhradí, Pozlovice

Żory - Slezsko
Rogoźna, Żory

Żywiec - Slezsko
Żywiec

Mimo téma kamenných křížů



Bruntálsko
Břidlicový lom Šífr (Schiefer), Svobodné Heřmanice, okres Bruntál

Hranečník soudních okresů Krnov a Bruntál, Krasov, okres Bruntál (Gerichtsbezirken Jägerndorf und Freudenthal Grenzestein, Kronsdorf)

Hranečník soudních okresů Krnov a Benešov, Zátor, okres Bruntál (Gerichtsbezirken Jägerndorf und Bennisch Grenzestein, Seifersdorf)

Koncentrační (zajatecký) tábor a lesní ruský hřbitov, Rejvíz, okres Jeseník

Ohrožená hrobka rodiny Keil von Eichenthurn, Město Albrechtice, okres Bruntál (Die Gefahrenfamiliengruft der Familie Keil von Eichenthurn, Stadt Olbersdorf)

Památník padlým v první světové válce, Hlinka, okres Bruntál (Denkmal der Gefallenen im ersten Weltkrieg, Glemkau)

Zřícenina kaple, Jindřichov ve Slezsku, okres Bruntál

Opavsko
Cesta česko-německého porozumění, Guntramovice, Budišov nad Budišovkou, okres Opava (Die Tschechisch-Deutsche Verständnisstrasse, Gundersdorf, Bautsch)

Goetheho kámen 1932, Úblo, Brumovice, okres Opava (Goethestein 1932, Aubeln, Braunsdorf, Landkreis Troppau)

Hvozdnický Expres. Železniční trať č. 314, (Horní Benešov) - Svobodné Heřmanice - Opava-východ (Die Bahnstrecke Nr.314, (Benisch) - Frei Hermersdorf - Troppau-Ost)

Kaple Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi na Nickelsbergu, Zálužné, okres Opava (Vierzehn Nothelfer Kapelle in Nickelsberg, Moradorf bei Wigstadtl, Landkreis Tropau)

Kaple svaté Anny, Zlatníky, okres Opava

Koncentrační tábor, Skrochovice, okres Opava (Obóz koncentracyjny, Skrochowice, Konzentrationslager, Skrochowitz)

Ohrožená hrobka rodiny Migliarina, Švédská kaple, Opava - Kateřinky, okres Opava (Die Gefahrenfamiliengruft der Familie Migliarina, Schweden Kapelle, Tropau - Katharein)

Ohrožená hrobka von Bellegarde, Velké Heraltice, okres Opava (Die Gefahrengruft der von Bellegarde, Groß Herrlitz)

Ohrožené lázně Jánské Koupele, okres Opava (Bedrohten herzheil Bäder Bad Johannisbrunn, bezirk Tropau)

Památník výstavby silnice Litultovice-Lhotka-Moravice, Litultovice-Pilný Mlýn, okres Opava

Švédský sloup, hranice katastrů Melč - Mikolajice, okres Opava (Schweden Saule, Meltsch - Niklowitz)

Vodní náhon papírny Weisshuhnův kanál, Žimrovice, okres Opava

Ostravsko
Brněnská společnost místních drah 1911, Ostrava, dnes Dopravní podnik Ostrava a.s. (Brünner Lokal-Eisenbahn-Gesellschaft 1911, Mährisch Ostrau)

Zaolzie / Zaolží
Obloukový železobetonový Most Sokolovských hrdinů, Karviná-Darkov, okres Karviná

Památník padlých polských letců Franciszka Żwirki a Stanisława Wigury, Żwirkowisko, Těrlicko - Kostelec, okres Karviná (Żwirki i Wigury start do wieczności, Pomnik poległych lotników polskich Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, Żwirkowisko, Cierlicko - Kościelec)

Památník Životické Tragédie 6.8.1944, Havířov-Životice, okres Karviná (Pamiętnik Tragedii Żywocickiej, Hawierzów-Żywocice)

Trojmezí hranic České Republiky, Slovenska a Polska, Hrčava, okres Frýdek-Místek (Trojmedzie hraníc Čierne, okres Čadca, Trójstyk granic Jaworzynka, gmina Istebna, powiat Cieszyn)

Zaniklý evangelický hřbitov Orlová (Zniesiony cmentarz ewangelicko-augsburski Orłowa, Verschwunden Evangelische Friedhof Augsburger Bekenntnis Orlau), okres Karviná

Zapomenutý evangelický hřbitov Karvinná-Mexiko (Nový Jork), Karviná-Doly, okres Karviná

Ostatní
Koncentrační tábor Osvětim a Březinka, okres Osvětim (Obóz koncentracyjny, Oświęcim i Brzezinka, powiat Oświęcim)

Ohrožená hrobka rodiny Kleinů, Sobotín, okres Šumperk (Die Gefahrenfamiliengruft der Familie Klein, Zöptau)

Památník Lidice, okres Kladno

Parník Lubor Tokoš, Marina Łasoki, Kędzierzyn - Kożle, gmina Kędzierzyn - Kożle, powiat Kędzierzyn - Kożle

Zákřovský Žalov Kyjanice, Pomník Zákřov, Společný hrob Tršice, okres Olomouc