Dámské oblečení je prostě výzva

Dámské oblečení je nevyčerpatelné téma. Pravdou je, že ve srovnání s muži, podléhá dámský šatník podstatně více a častěji módním trendům. Přesto je několik evergreenů, které přetrvaly a staly se prakticky stálicí a neměly by chybět žádné ženě.

Existuje nepsané pravidlo, které říká, že v šatníku žádné ženy by neměly scházet černé kalhoty, černá sukně a „malé černé“. Pochopitelně sem patří i bílá halenka, džíny a tričko. Tyhle kousky mají prostě v dámské garderobě zcela nezastupitelnou roli.

Dámské oblečení je však mnohem variabilnější. Ženy totiž flexibilně přizpůsobují svůj oděv jednotlivým příležitostem, a proto jsou jejich nároky na oblékání podstatně vyšší, než je tomu u mužů.

 

Dámské oblečení nezná hranice

Základem dámské garderoby byla odjakživa sukně. V průběhu let došlo mnohokrát ke změně módní délky sukní, ale v dnešní době jsou „přípustné“ prakticky všechny varianty. Oblíbeným i proklínaným kouskem jsou minisukně. I ty mohou být v různých délkách, od těch ultra-mini až po ty kousek nad kolena. Jediným omezením pro minisukně je postava jejich nositelky. Minisukně mohou být k dispozici v mnoha designových variantách. Kombinovat je můžete s přiléhavým tričkem nebo s elegantní blůzkou. V dnešní době jsou poměrně často párovány s legínami nebo stylovými punčochami.

Další všestrannou variantou jsou pak kolové sukně, které, pokud jsou z lehkého barevného vzorovaného materiálu, jsou ideální pro teplé letní dny. Ženy s aktivním stylem života si oblíbily sukně, které jsou kombinací sukně a šortek. Mohou být kombinovány s volním tričkem i volným svetrem. Sukně různých délek jsou ideální třeba do kanceláře, a díky bohaté nabídce materiálů, lehkých i teplejších, jsou nositelné prakticky po celý rok.

Pro chladnější dny jsou populární a velmi slušivou variantou dámské kostýmky, sestávající ze sukně a sáček různých střihů. Do kostýmku patří jednoduchá blůzka a oživit jej může třeba designový šátek. Sukně a kostýmky jsou kombinovány s elegantními lodičkami s různou výškou podpatku, nebo v zimním období vysokými kozačkami.

Mnoho žen se stalo zarytými vyznavačkami pánského stylu. Ty pak zamění sukni u kostýmku za kalhoty a získají neméně apartní model. Variabilita těchto kostýmů je opět značná, zahrnovat mohou různou šířku i délku kalhot a také různě střižená saka. Velmi pohodlnou a dobře vypadající alternativou je také kombinace kalhot nebo sukně s dobře padnoucím svetříkem nebo bundičkou.

Prakticky všechna roční období přejí dámským šatům. V létě jsou to rozevláté střihy nejrůznější délky a střihů, vyrobené z lehkých prodyšných látek, které příjemně chladí a dobře sají pot. Pro obchodní jednání má pak každá žena ve skříni šaty tzv. business stylu, většinou pouzdrové. Bývají často v decentních barvách a v jednoduchých a čistých liniích.

Která žena by nechtěla být čas od času svůdná a sexy? Takže v šatníku pochopitelně nesmí scházet ani přiléhavé blůzy či šaty s odvážnějším výstřihem či sukně s delším rozparkem. Oblíbeným kusem dámského oděvu se staly také dámské body, které kopírují tvar těla. Vypadají velmi dobře, ovšem pouze tehdy, vypadá-li dobře i postava jejich nositelky.

Pochopitelně nelze zapomenout na džíny, které v dámském šatníku figurují nejen v klasickém denimu, ale své nezastupitelné místo zde mají i bílá či černá varianta. A způsobů jak je nosit je nespočet. Kombinovat je můžete s jakýmkoliv typem trička, blůzy nebo košile. Stejně tak k nim lze obout tenisky, sandály nebo vysoce elegantní botičky na vysokých podpatcích. Výsledný outfit pak jednoznačně odráží naturel každé ženy. V chladnějších dnech k nim pak lze vzít sako, bundičku, ať již džínovou nebo koženou, svetr či tolik populární pončo.

Nicméně důležitou součástí dámského oblečení jsou také volnočasové a sportovní kousky. I v tomto segmentu je patrná velká variabilita, způsobená módními vlivy. Oblečení musí být pochopitelně praktické, pohodlné a funkční, a musí splňovat základní požadavky činnosti, pro kterou je určeno, ale kromě toho musí také dobře vypadat a být designově vyladěné. To zahrnuje speciální střihy, nejrůznější barevné kombinace a hlavně sladění do dokonalého sportovního outfitu. Oblíbenou částí sportovního oblečení jsou legíny, které ale postupem času postoupily do kategorie volnočasového oblečení i oblečení pro každodenní nošení.

Sportovní kalhoty svým střihem často připomínají klasické kalhoty a sportovní bundy se velmi často stávají součástí běžného dámského šatníku.

Také zimní bundy plní především funkci ochrany před zimou, ale díky módním návrhářům se mezi nimi najdou doslova módní skvosty. Zimní bundy jsou pak dostupné v různých délkách, mnohdy je obtížné rozeznat, zda jde ještě o bundu nebo již o formu prosívaného kabátu. Vlastní kabáty pak mohou dosahovat délky až po kotníky, to v případě, že se jedná o kabát k večerním šatům. Jinak jsou kabáty oblíbeným svrškem, a to ke kalhotám i k šatům, v délce lehce pod kolena.

 

Řekněte to oblečením!

Dámy věnují poměrně značnou pozornost také pokrývkám hlavy, takže v posledních letech se významně zvýšil zájem o klobouky všech typů, letními slaměnými počínaje, a klasickými elegantními klobouky konče.

Samostatnou částí dámského oblečení je pak spodní prádlo, které v dnešní době není vždy určeno k tomu být skryto, naopak, v mnoha případech je „vykukování“ krajkového spodního prádla naprosto účelové a v kombinaci s vhodně zvoleným sakem či blejzrem je vysoce moderním outfitem.

Dámské oblečení by však i při jeho vysoké variabilitě nebylo dokonalé, nebýt řady nezbytných doplňků, jako jsou opasky nebo šátky.

No a celkový vzhled každé ženy doplňují pochopitelně boty. A zde se zase setkáváme s nepřeberným množstvím stylů. Kozačky, kotníčkové botky, sportovní obuv, letní sandály, společenské lodičky – to je jen krátký výčet toho, co se skrývá v dámské šatně. Boty jsou k dostání prakticky ve všech barvách, v různých vzorech a z různých materiálů. Populární je také zdobení bot kamínky Swarovski, a to i u tolik populárních Crocsů.

Dámské oblečení je velmi složité téma a známé přísloví „Šaty tvoří člověka“ by se dalo snadno parafrázovat jako „Šaty tvoří ženu“. Faktem je, že každá žena vkládá do svého stylu oblékání kus svého já, takže mnohdy jejich vlastní identita vítězí i nad aktuálním módním diktátem.