Látkové ubrousky ocení strávníci i umělecké duše. Pokud s nimi správně zacházejí…

Látkové ubrousky mají poněkud vyšší poslání než ty papírové, i když se u slavnostní tabule také často objevují. Liší se jejich účel i manipulace s nimi. Článek shrnuje několik zásadních pravidel, díky nimž se můžete být za dámu či gentlemana a nebudete se cítit nepatřičně před svými kolegy u stolu. Pokud máte uměleckou duši, při úsilí o vytvoření slavnostnější atmosféry rozhodně nepřijdou vniveč tipy, jak tento kousek látky naaranžovat. Díky tomu ukážete nejen svůj hostitelský talent, ale také se pochlubíte vytříbeným vkusem.

Před slavnostním obědem, večeří nebo svatební hostinou vyvstává otázka, jak se chovat u stolu kultivovaně, a především, co dělat v případě, když se – i z důvodu nervozity z těch očí, které zaujatě pozorují vše okolo – nepodaří vyhnout skvrně na šatech.

Látkové ubrousky situaci ulehčují, není třeba se jim vyhýbat

Právě tento úkol, tedy chránit čisté oblečení, mají na starosti látkové ubrousky. Díky digitálnímu tisku, umožňujícímu jejich potisk, je na trhu celá škála barev i vzorů. Záleží tedy pouze na kreativitě.

Nutno připomenout, že pokud nemá být pohoršen vkus vážených hostů, doporučuje se volit jednobarevné látky. Dobrým hostitelem se člověk nestává jen naučením pravidel, důležitá je také empatie.

Výběr materiálu záleží na kvalitě restaurace nebo na náročnosti hostitele samotného. Obvykle se na stole setkáte s bavlnou, bambusem nebo saténem.

Pokud je talíř ve společnosti této látky, měl by se na tváři budoucích hodovníků objevit úsměv, nikoliv vráska svědčící o útrapách. Textilní ubrousky, při znalosti správného nakládání, přinášejí mnoho výhod.

Ať už jde o:

- velikost (většinou čtverec mezi 40 až 50 centimetry)

- pohodlnou manipulaci (lze je dobře skládat)

- elegantnější vzhled (znečistění lze dobře skrýt před všímavými zraky)

Na rozdíl od papírové varianty, jejíž místo je vždy pod příborem, se tkaná možnost pokládá na levou stranu, vedle vidličky. Během jídla se přesouvá na klín jednotlivých hostí, žen i mužů, a zůstává tam po celou dobu.

Nejde o papírovou utěrku aneb Co s látkou rozhodně nedělat

Jak se chovat? Touto otázkou se zabývá soubor norem, tedy etiketa, jejíž pravidla se mění s podupem doby.

Tento typ ubrousku si vyžaduje uměřená, pomalejší gesta, nikoliv zbrklé šermování rukama, jen co se mihne číšníkův nebo hostitelův stín. Není vhodné rozlít si na sebe všechno ještě před vložením textilu k tomu určeného.

Pokud přijde potřeba opustit společnou tabuli, látka se způsobně složí opět vedle talíře. Nejlépe čistou stranou vzhůru. Nic se nemusí muchlat do kuličky, natož po dojedení házet do nádobí.

Nadto slouží pouze k úpravě rtů, v žádném případě ne celého obličeje, nebo k otírání potu, přičemž:

- se rty ke tkanině jen lehce přitisknou

- pokud je k dispozici, je slušné textil použít

- nikdy neuvazovat na uzlík za krk, jak to bývá v pohádkách, ani nestrkat za límeček

Dodržování daných pravidel je však nutné zvažovat také individuálně. Jinými slovy, pokaždé se najdou výjimky.

V situacích, v nichž se střetávají zvyklosti různých kulturních oblastí, se obyčeje mohou zdát nezdvořilé. Zvykem je přizpůsobit se etiketě hostů. Svá specifika má také příprava svatební tabule.

Tři tipy, jak zaujmout složeným ubrouskem

Skládání látkových ubrousků umožňuje nechat vyplavat šikovnost a kreativitu, pokud nevyhovuje pouhé přeložení, dá se uplatnit nepřeberný počet možností, jaké vytvořit obrazce.

Elegantně vypadá např. napodobení tvaru obálky, je to velice jednoduché a vkusné.

Velmi oblíbený je lotosový květ, na první zdání působí složitěji.

Někdy je za potřebí připravit si půdu k překvapení svého protějšku, pro tuto možnost lze z textilie složit váček nebo krabičku a dárek tam umístit.

Všichni, kdo chtějí zaujmout svou osobní kulturou, teď už znají nejdůležitější výhody a zásady používání těchto utěrek, a mohou je začít směle používat. Nápadité osoby z nich dokážou vytvořit zajímavý doplněk domácnosti.

Stalo se Vám někdy, že jste se při stolování dostali do rozpačité situace? A jak se Vám ji podařilo vyřešit?