Moderní kraťasy

Moderní kraťasy zažívají opět velký boom. Není to jen ve zpracování materiálů, ale taktéž ve vývoji nových, lehkých materiálů. Kdysi muži nosily kraťasy především doma, při sportu, ale když byli ve společnosti, dali přednost kalhotám. Určitě jste někdy slyšeli o kraťasech typu bermudy. V 90 - létech byly velice populární. Vyznačovali se pestrými barvami, volného stylu a musel je mít skoro každý malý muž. V dnešní době se ale můžeme setkat, že i vrcholoví manažeři rádi nosí moderní kraťasy. Než se dozvíme, jaké jsou moderní kraťas pro tento rok, ve zkratce se podíváme do historie výroby kraťas. 

Pánské kraťasy - historie

První, kdo přišel s nápadem, vyrobit kraťasy, byla britská armáda. V době válek nosily muži příliš těžké, zahalené vojenské oblečení, které sice ochránilo muže před nepřízni počasí, před samotným bojem, někdy i zbraní, na druhou stranu jim neumožnoval lepší pohyb a často měli kožní nemoci. Proto britská armáda nechala vyrobit speciální kraťasy, které se nosily během léta. Říkaly jim bermudy. Netrvalo dlouho a tento typ oblečení si získalo na popularitě i v jiných zemích.

V Americe, v šedesátých letech zažívají kraťasy další velký boom. Nosily je nejen známi herci, jako byl Paul Newman, Robert Redfort, ale i obyčejní lidé. Kraťasy byly lehké, jedinečné, prodyšné a postupem času si jej oblíbily i sportovci, především tenisté. V devadesátých létech byly vyrobeny první ¾ riflové kraťasy. Návrháři vylepšovali nejen zpracování (různé kapsy, nášivky, délku), ale materiál.

Pánské kraťasy – kdy nosit, nenosit

Navzdory jednoduché povahy, různých délek, textilií, existuje jakési pravidlo, kde kraťasy můžete nosit a kdy vůbec. Nesmí být nošeny ve formálním prostředí (svatba, pohřeb, důležité rodinné sešlosti), nebo v podnikovém prostředí. I když se někdy můžeme setkat s úředníky, obchodníky, manažeři, kteří v létě nosí kraťasy, pohled na jejich chlupaté nohy znepříjemní samotné jednání, ale i náladu.

Moderní Pánské kraťasy - nejzákladnějších typy

Obecně řečeno, existuje pět základních typů kraťas a to: společenské, příležitostní, džínové, plavecké, sportovní.

Společenské

Společenské kraťasy (šortky) mají pevnou míru, tedy těsně nad kolena. Jsou v jasných, neutrálních, nebo pastelových barvách. Úprava kalhot je se standartní kapsou, pouty a zipem. Rozhodně není doporučováno šortky na knoflíky. V souladu s formálním prostředím je vhodné k šortkám použít klasickou bílou, nebo jemně strukturovanou košili s krátkým rukávem a na nohou mokasíny.

Příležitostní

Tento neformální typ kraťas se vyznačuje nestandartními délky, zpracováním, ale i typem použitého materiálu. Klíčovým prvkem pro tento rok jsou grafické vzory (geometrické tvary, květiny, vojenský styl). Doplnit jej můžete sportovním trikem, bílou košilí s krátkým rukávem, které nejsou delší než do pasu.

Džínové kraťasy

Džínové kraťasy by neměly chybět v žádném pánském šatníku. Vyznačují se nejen elegantností, ale i jednoduchostí. Proto jej můžete použít jak formálně, tak neformálně. Standardně mají kapsy jak na boku, tak vzadu. Zipy, ale i knoflíky, jsou bez potisku. Doplnit jej můžete jednobarevnou košilí.

Plavecké kraťasy

Plavecké kraťasy patří mezi nejvíce propracovanější oblečení vůbec. Musí být zdravotně nezávadné, volné, ideálně nepromokavé. Pro letošní rok budou plavecké kraťasy ve stylu květin, pestrých vzorů, barev, ale i animovaných zvířat.

Sportovní kraťasy

Dnešní mládež se vyznačuje volností, zábavou, komfortem, ale i minimalismem. Proto letošní rok budou kraťasy ve znamení jednobarevnosti s grafickými vzory (písmena, tvary, oblíbené motivy zvířat). Jednoduché bude i zpracování. Jsou tvořeny jako celek, stahování pomocí gumičky a materiál je bavlna.