Pouze ten, kdo si pravidelně holí podpaží, dokáže plně ocenit text písně pánů Suchého a Šlitra “Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám” ve vztahu k lidskému tělu. Jen by pro upřesnění vyměnil přídavné jméno nejkrásnější za nějaké přiléhavější. Plocha podpaží, vzhledem k celkovému povrchu lidského těla spíše nepatrná je plná nejrůznějších prohlubní a zákoutí, přičemž dostat se holítkem až k nim vyžaduje pozice dost krkolomné. Počet centimetrů čtverečních zbavovaných nechtěného ochlupení sotva přesáhne desítku, ale doba činností strávená je neúměrně dlouhá.
A to není všechno; ke správnému oholení je třeba ctít určité zásady a prokázat jistou zručnost. Jinak se místo hladké kůže objeví pupínky, zarudnutí způsobená žiletkou nebo dokonce řezné rány. Jak to provést, aby se výskyt nežádoucích efektů eliminoval?
Holítko, pěna a směr
- Před holením by měla být pokožka čistá a potřená pěnou nebo gelem na holení (popřípadě stačí jen sprchový), které zajistí její vlhkost, změknutí chloupků a maximálně hladký výsledek. Co se týče nástroje, měl by mít přívlastek anatomický a maximálně ostrou čepel. Tupé břity sice také holí, ale dráždí pokožku a zkracují chloupky nanečisto. Určitě holítko nenechávejte ve sprše a po použití jej utřete do sucha. Zůstane déle ostré.
- Dalším činitelem je přizpůsobení tvaru. Povrch určený k holení má být rovný rovný. To v případě podpaží není právě snadné! Asi nejlépe to funguje, když si sednete na okraj vany natáhnete paži nahoru a daleko dozadu. Kdo se nedokáže obejít bez zrcadla, bude to muset zvládnout vestoje. Každopádně dávejte pozor na svou méně šikovnou ruku.
- Mnoho žen si holí podpaží pouze shora dolů a to je chyba; chloupky v podpaží totiž rostou různými směry! Proto se doporučuje holit shora dolů, zdola nahoru, zprava doleva a zleva doprava.
- Překvapivě zásadní je doba, kdy se dáte do práce. Obvykle to dámy dělají rychle a na poslední chvíli, ráno ve sprše. Pokud však máte obzvlášť citlivou pokožku, odložte tento rituál na večery. To umožní pleti regeneraci přes noc. Pokud se přesto tvoří červené skvrny, pupínky a dochází ke svědění, musíte čekat, až se pokožka opět zklidní. Na ramínkové šaty si ovšem nechte zajít chuť.
Když to kůže vydrží
Bezprostředně po oholení ale péče nekončí. Největším přestupkem mnoha žen je to, že si zapomínají podpaží namazat. Přitom pokožka je po holení obzvlášť podrážděná. Proto vždy myslete na následnou péči a nakrémujte se bohatým pečujícím přípravkem. Jakmile se vstřebá, lze použít i deodorant. Ovšem takový, který neobsahuje alkohol. Na ten by totiž i kůže odolnějších jedinců reagovala tak, že by místo začalo ě pálit.
Vzorně oholené a ošetřené místo několik krátkých dnů jakžtakž vypadá a pak se chloupky opět začnou hlásit ke slovu. Což znamená jediné: podpaží čistě umyjeme, potřeme pěnou nebo gelem, zdvihneme ruku, zatímco ve druhé třímáme holítko…
Nejdřív na laser, pak do plavek
Zdlouhavý a špatně se hojícími defekty bržděný proces je ale nutný. Chlupy v podpaží jsou v rámci všeobecného konsenzu považovány za nevzhledné a navíc znásobují intenzitu pachu potu. Jednodušší variantou je laserová epilace podpaží. Relativně levný, jednorázový a bezbolestný zákrok vyřeší problém minimálně na jednu celou letní sezónu. Vždycky je dobré, když si člověk může vybrat, ale v případě pracného nekonečného holení a působení laseru to na misce vah vypadá jednoznačně pro možnost číslo dvě.
Jaké důvody k tomu, aby někdo dal přednost stále se opakujícímu nepříjemnému holení před laserovou epilací, vás napadají?