Všimli jste si zajímavého detailu u filmových postav, které mají být stoprocentně záporné či je jejich hlavním úkolem nahánět strach? Ať je to lord Voldemort nebo Ghostface z kultovního filmu Vřískot, to, co mají oba společné, je absence rtů. Prostě jim jen v oblasti úst zeje temný otvor. Takový zjev je odpor vzbuzující a tak nelidský, že automaticky přisuzuje nositeli ty nejzápornější vlastnosti. Přiměřeně velké a správně zbarvené rty se nám naopak líbí, jak dosvědčují mnohé případy z poezie, fotografie a malby.
Rty v první linii v boji za krásu
Skoro to vypadá, že rty byly pro krásu stvořeny přímo v první řadě. Když pátráme po nějaké jejich fyziologické funkci, zjistíme, že svou pohyblivostí pomáhají jídlo posunout do úst a potom ho v nich udržet, tedy zabránit, aby nevypadlo. Na takové úkoly ale snad stačí šikovný jazyk a zavřená ústa.
Daleko více než pro nás samotné jsou zde naše rty (teď mluvíme především o ženských) pro druhé lidi – nejenže lahodí oku a působí smyslně, což má nezanedbatelnou úlohu při reprodukci, ale přispívají k důležité každodenní mezilidské interakci – ke komunikaci (tady už jsou stejně důležitá pro obě pohlaví) . Celá řada hlásek, kterým se říká labiály nebo labiodentály, je tvořena s přímou účastí rtů. Bez nich by jejich artikulace byla výrazně těžší, ne-li nemožná.
Proto můžeme slyšet tolikrát v textech populárních písních i v básních dávno zemřelých básníků, jak “rty něco toužebně šeptají” a jak “někdo něco vyčetl ze rtů”. V běžném jazyce zase často někomu na rtech visíme nebo na nich dokonce něco vidíme a vznik těchto spojení je pochopitelný, při rozhovoru sledujem vždy nejvíc ústa a teprve potom snad oči. Jak postupovat, chceme-li se, aby se bylo na co dívat?
Aby ústa nebyla jen ohradou zuů
Ženská představa o dokonalých rtech je následující: mají být pěkně tvarované a tzv. plné, tedy měly by mít takový objem, aby si jich každý všiml (např. aby by byly patrné i na fotografii sdílené na sociální síti). Další požadavky jsou kladeny na konzistenci a barvu. Je záhodno, aby rty působily hydratovaně a prokrveně, to je důvod, proč se používají balzámy na rty a rtěnky různých typů a odstínů. K dosažení vytoužené plnosti pomáhá výplň rtů kyselinou hyaluronovou.
Kyselina hyaluronová je látka, která se v omezeném množství v lidském těle nachází. Má schopnost přitahovat vodu a pomáhá tak pokožce zůstat hydratovaná a pevná. Syntetická forma této složky se používá v některých značkách injekčních kosmetických ošetření nazývaných dermální výplně. I když se tyto injekce používají hlavně na vrásky a další ošetření proti stárnutí, již dlouho jsou také ověřeným zdrojem pro přidání objemu rtům.
Bezbolestná procedura s minimem kontraindikací či vedlejších efektů přináší dokonalý, leč dočasný výsledek; proto ji je třeba opakovat přibližně po šesti měsících. Podstoupit krátký zákrok v takových intervalech je bez rizik, do těla se nedostávají žádné jedy. Rozdíl mezi syntetickou a přírodní účinnou kyselinou je stejný jako mezi ovocem a vitaminem C z lékárny.
Budu tě líbat na rty…
Tak zní jeden z posledních veršů závěrečného monologu Shakespearovy Julie, která naposledy políbí svého manžela, než spáchá sebevraždu jeho dýkou. Ovšem i Romeo, který ukončil svou životní pouť o pár minut dříve než jeho milovaná, pronáší poslední slova ve znění “Umírám v políbení”. Který jiný příběh by měl být důkazem, že polibek je vyjádřením nejsilnější lásky. A kdo při něm má hlavní roli? Co možná nejdokonalejší rty.
Znáte někoho, jeho rty vysloveně škodí jeho vzhledu? A naopak někoho, jehož přitažlivosti silně přispívají?