Když bylo bojovnici za zdravější stravování MUDr. Cajthamlové vyčítáno, že jeho požadavkům mohou dostát jen vysokopříjmové skupiny, vždyť třeba tmavé pečivo je dražší než obyčejný rohlík, smetla všechny námitky ze stolu velmi jednoduše: sáček ovesných vloček lze pořídit za pakatel a přitom je zdrojem výživné a chutné snídaně minimálně na pět dní. Čím dražší, tím lepší obecně a do jisté míry samozřejmě platí, ale rozhodně ne absolutně; v oblasti stravování už vůbec.
Potraviny, které jsou v kurzu, bývají předražené. Obchodníci využívají poptávky a “záchvat zdravého stravování” v důsledku obav o vlastní zdraví má čas od času každý. Například ceny bioproduktů trhají rekordy, protože jejich prodejci zneužívají toho, že každý nemá známé na venkově nebo čas, aby si vyjel do hor na borůvky nebo někde očesal nějakou bezprizorní jabloň. Ale když tomu člověk věnuje trochu času a zapojí zdravý rozum, dá se kvalita pořídit docela levně.
Proč se lidé musí učit jíst
Že jsou nejlepší věci zadarmo, je ovšem také nesmysl. Levné náhražky typu salámů bez masa žádnou výživovou hodnotu nemají. A sladké tyčinky za pár korun sice pomohou od největšího hladu, ale živiny tělu budou brzy chybět. Je tu ale něco jiného než jen pohled z hlediska peněz.. Všimli jste si někdy paradoxu, že lidé na vesnicích, kteří mají vlastní bio zdroje a žijí na čerstvém vzduchu, jsou často nemocnější a dožívají se nižšího věku než jejich vrstevníci z města? Je to proto – a odborné studie to potvrzují – že venkovanům častěji chybí sebekázeň, vůle a znalosti. Pivo chutná všem Čechům stejně, ale venkov je proslulý uzením a grilováním makrel u příležitostí fotbalových utkání a jiných akcí. Na venkově se slaví hody a posvícení, na venkově se vaří tradiční recepty podle prababiček.
To dokazuje, že sama kvalita surovin nestačí. Vymanit se z tradičního rodinného způsobu stravování a vybočit ze zaběhlých kolejí je náročné a stojí to hodně námahy. Od dětství jsme starostlivými maminkami všichni trochu “přecpáváni”. Musíme se proto učit jíst až tehdy, kdy máme opravdu hlad. Odolat nutkavému pokušení něco si dát, když nás honí mlsná, a neřešit nudu přejídáním, jsou věci samozřejmé jen málokomu. Velmi významně v tom může napomoci krabičková dieta.
Jednotlivé dávky v množstevní slevě
Při jejím objednání máte zaručený potřebný příjem živin z kvalitních surovin a v chutné podobě. Na konkrétní menu můžete vznášet požadavky nebo se několikrát denně nechávat překvapit, co že dobrého to pro vás připravili. V prvním případě se máte na co těšit, v druhém je to napínavé až do konce. V obou případech je však umocněn gurmánský požitek, o což při jídle také jde. Chutnat vám bude rozhodně – pokud nebudete mezi krabičkami něco uzobávat, budete právě tak vyhladovělí, že si pochutnáte dvojnásob.
Abychom se vrátili k otázce financí, taková krabičková dieta levně jistě vyjde. Za prvé proto, že nákup surovin probíhá ve velkém a velké společnosti mají smluvní velkoobchodní ceny. Za druhé proto, že když vydržíte, nesníte ani gram navíc k tomu, co je potřeba. A to člověk v normálním životě prostě nezvládne i kdyby měl železnou vůli. Nakoupí a uvaří se toho vždycky víc a vyhazovat jídlo se přece nemá.
Dejte sbohem vysokému cholesterolu
Pokud ke krabičkové dietě přidáte přiměřený pohyb, čas na koníčky nebo třeba domácího mazlíčka. je velmi pravděpodobné, že se zbavíte nějakého z častých civilizačních neduhů, jako jsou třeba nadváha, vysoký krevní tlak či zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Většinou pramení z přejídání nebo konzumace nevhodných přísad. Strava má být lékem, až když ta selhává, je na místě návštěva lékaře.
Víte, které potraviny byste měli jíst při konkrétních zdravotních obtížích?